top of page

Yüz Felci Ameliyatı 

Yüz felci Fasial sinir ismini verilen sinirin ya beyin sapındaki çekirdeğinde hasar olmasından ya da sinirin beyin sapından çıktıktan sonra yüz sinirlerine dağılıncaya kadar herhangi bir yerde yaralanmasından meydana gelir. Yüz felci çeşitli aşamalarda görülebilir. Yüz felcinin ne kadar ağır olduğunu anlamak için House Brackmann derecelendirme sistemi kullanılır.

Beyin cerrahide köşe tümörü ameliyatlarından sonra yüz felci gelişebilmektedir. Yüz felci hem ameliyatı yapan doktor hem de hasta için son derece üzücü olmaktadır. Beyin cerrahide köşe ameliyatlarından sonra genelde Grade 6 yani en ağır derecede yüz felci görülür.

Yüz gelci hastalarının bir kısmı uzun süre kendilerini toplumdan izole etmekte, depresyona girebilmekte ve hatta daha ağır sonuçlar doğuracak şeklde kendilerine zarar verebilmektedirler.

Yüz felci tedavi edilebilir bir durumdur.  Yüz felci hastalarını tamamen umutsuz görmemek gerekir. Yapılacak ameliyatlarla hastalık tam olarak olmasa da büyük oranda kabul edilebilir şekilde tedavi edilebilir.

Biz yüz felcini tedavi etmek için kas repozisyonu, Fasial sinirin masseter sinirine uç uca anastomozu, ya da Fasial sinirini bir dalının masseter sinirine uç uca anastomozu veya Fasial sininin hipoglossal sinire uç yan canastomozu ameliyatları yaparak hastalarımızı tedavi ediyoruz.

Fasial-yüz-hareketi-AU-1024x883.jpg

House-Brackmann yüz felci  derecelendirme sistemi

Ekran Resmi 2019-09-07 16.35.34.png
bottom of page